Audrey Hepburn

8. října 2009 v 19:13 |  fashion icons
Jak vzpomíná návrhář Hubert Givenchy, když se prvně objevila v jeho salónu, upozornili ho, že přišla paní Hepburn, nadšen jí běžel vstříc v domnění, že se jedná o, v té době již velmi známou, Catherine. Byl ale překvapen, kdože to za ním přišel...
Ikona filmového plátna 50. a 60. let 20. století. Dcera belgické flámské aristokratky a britského potomka Marie Stuartovny narozeného v Čechách se narodila v Belgii nedaleko Bruselu v květnu roku 1929. Její dětství provázely útrapy druhé světové války, za níž se jako Angličanka žijící v Nizozemí neměla zrovna jako v bavlnce, trpěla nouzí a hladem, její rodinní příslušníci byli perzekuováni. Koncem 40. let, po válce, vstoupila do filmu. Nebylo to náhodou, už od dětství chodila na lekce klasického tance, baletu, a v té době byl od toho už jen kousek k herectví.
Ve svých filmech stanula po boku takových herců jako byli Humphrey Bogart, Henry Fonda, Fred Astaire, Cary Grant, Sean Connery. V roce 1954 získala za svůj první větší filmový projekt - Prázdniny v Římě Oskara za nejlepší ženský herecký výkon. Ocenění nebylo velkým překvapením, neboť film měl obrovský úspěch jak u publika tak u kritiky.
Ale proč že byla Audrey módní ikonou? Že byla krásná? Byla, ale bylo toho víc…
Jako úspěšná herečka se dostala do podvědomí lidí, jak se říká, z branže. Přesto si ji návrhář Hubert Givenchy, když se prvně objevila v jeho salónu, spletl se známou Catherine. Prvotní překvapení ale rychle vyprchalo. Audrey chtěla šaty k filmu (Sabrina), on neměl čas, ale tak mu učarovala, že jí nabídl alespoň šaty ze své současné kolekce. Vznikla z toho dlouhodobá spolupráce. Audrey se později stala mimo jiné tváří Givenchyho parfému "L'Interdit" (Zakázané). Flakon ani styl parfému se dodnes nezměnily, jak upozornil sám Givenchy v jednom ze zamyšlení nad vztahem k Audrey. Dlouhá léta spolupracovali, ale byli i dobrými přáteli a Givenchy často vzpomínal na to, že ještě jako vyslankyně UNICEFu mu Audrey občas jen tak zavolala, třeba jen proto, aby mu řekla: "Merci, Hubert, je Vous aime." (Děkuji, Huberte, "miluji Vás".)
Přesto že se Audrey dostala na plátno v době, kdy byly symbolem ženské krásy bujné tvary Marilyn Monroe a Elizabeth Taylor, zalíbila se všem, i přes svoji výšku a vychrtlost, které se zrovna neshodovaly s tehdejším kánonem krásy, svojí nenuceností, jemností a elegancí v pohybu. Byla, jak už bylo patrné z jejího vztahu s Givenchym, dokonalou nositelkou módy ve filmu. Dokázala i ve své roli dát vyniknout šatům, které nosila, a tak utvářela styl a ovlivnila smýšlení žen o módě v takové šíři, v jaké se to podařilo ženám jako Coco Chanel, Jacqueline Onassis a v moderní době princezně Dianě.
Tak jako Coco Chanel proslavila "malé černé", "perlový" bižu-náhrdelník a klasický kostýmek s okrouhlými klopami saka a s výraznými perleťovými knoflíky, tak vnesla svého ducha do módních představ Audrey ve formě krátce střižených vlasů, šatů s vysoko posazeným přepásaným pasem, brýlí značky Ray Ban nebo Wayfarer a hlavně nezapomenutelných balerínek, které jí na míru navrhl a zhotovil Salvatore Ferragamo.
Dvakrát provdaná (Mel Ferrer - viz výše, Andrea Dotti - psycholog), dvakrát rozvedená herečka se dvěma dětmi ukončila svou hereckou kariéru a vrhla se koncem 60. let na pomoc ohroženým dětem pod patronátem UNICEFu, nahrála čtené Kouzelné pohádky Audrey Hepburn, podílela se na televizním seriálu Zahrady světa v doprovodu Audrey Hepburn.
Audrey Hepburn zemřela v roce 1993 na rakovinu tlustého střeva.
Ke své práci pro UNICEF poznamenala:
"Během poválečných let jsem byla podvyživené dítě. Dostalo se mi tenkrát od UNICEFu pomoci, znám ho tedy od jakživa." Audrey Hepburn
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama