historia

8. října 2009 v 23:06 |  trendy style
Nezanedbejte negližé
Negližé nebo-li nedbalky alias spodní prádlo - i to má svoji historii. Někde se vůbec nenosí, někde je jen kusem látky pod oblečením, my Evropanky jsme si z toho udělaly hotový fetiš.
Původní africké kmeny spodní prádlo neznaly. Ženská prsa mohla být odhalená, neboť nereprezentovaly sexuální symbol. Egypťanky si poprsí také nijak výrazně nezakrývaly. Naopak ženy na Krétě své poprsí zdůrazňovaly korzetem, který svazoval pas a hrudník, tak aby poprsí vyniknlo v celé jeho kráse.

Římanky zase nosily jen spodní košilku nebo volné kalhoty. Pak se však volnosti a svůdnosti krásného ženského těla zamezilo novou módou. Ani v době starého Říma totiž nikdo nestál o obrovské či neforemné poprsí, takže ty robustnější uzavíraly do měkké kožené podprsenky, některé se snažily prsům zamezit v růstu už v pubertě pomocí bandáže zvané fascia. Tento zvyk, ale nebyl pro všechny, spíše napomáhal těm, které měly v této oblasti dispozice k výraznějším křivkám.

Zlověstnou a nezdravou módou, zakrývající snad veškeré části ženského těla, přinesl až středověk. Ženy z lepší společnosti ve snaze potlačit známky ženství, nosily korzety, které poprsí výrazně zplošťovaly.

Později koncem 18. století byly pro změnu módní korzety, které vytlačovaly poprsí nahoru a ven, div že nevypadlo. Oboje jmenované mučící prádlo bylo vyztužováno kosticemi z velrybích kostí. Ani do jednoho z nich se však ženy nemohly obléknout samy,. Často měly problém se v nich i dobře nadechnout, takže často omdlévaly, a prohlubovaly tak k naší smůle domněnku, že ženy jsou "slabé, neodolné pohlaví".

Naštěstí již ve 20. letech 20. století, začaly tělo formovat elastické materiály a uvolnily tak prostor dechu i pohybu. Mezi válkami, kdy ženy museli začít opravdu pracovat, se pak začaly objevovat první podprsenky, neboť prádlo muselo začít být hlavně účelné.

O tom, jak to bylo s jednotlivými kousky se tu dočtete za nedlouho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama